HomeBažnyčiaFra Angelico darbų apmąstymas tikrai padės augti dvasiškai 

Fra Angelico darbų apmąstymas tikrai padės augti dvasiškai 

Fra Angelico (tikrasis vardas Guido di Pietro, apie 1395 – 1455 vasario 18 d.) buvo ankstyvojo Italijos Renesanso tapytojas, kurį Giorgio Vasari savo „Menininkų gyvenimuose“ apibūdino kaip „turintį retą ir tobulą talentą“.

Savo amžininkams jis buvo žinomas kaip Fra Giovanni da Fiesole ir Fra Giovanni Angelico. 1982 m. popiežius Jonas Paulius II, pripažindamas jo gyvenimo šventumą, patvirtino jo garbinimą, tokiu būdu pripažindamas jo titulavimą „palaimintasis“ oficialiu. 1984 m. popiežius paskelbė palaimintąjį Angelico visų katalikų menininkų globėju.

Vasari apie Fra Angelico rašė, kad „neįmanoma teikti per daug pagarbos šiam šventajam tėvui, kuris buvo toks nuolankus ir kuklus visame, ką tik darė ar sakė, ir kurio kūriniai buvo nutapyti su tokiu lengvumu ir pamaldumu“. Tas pats biografas rašo, kad iš pradžių Fra Angelico buvo paruoštas kaip iliustratoriaus ir galbūt dirbo su savo vyresniuoju broliu Benedetto, kuris taip pat buvo dominikonas ir iliustratorius.

1436 m. Fra Angelico persikėlė iš Fiesole į naują San Marco vyrų vienuolyną Florencijoje, kurio valdytojas, Cosimo de’Medici, žymus dominikonų globėjas, negaišo laiko paskirdamas menininką išpuošti vienuolyno sienas freskomis. Sienos yra ištisai išpuoštos pamaldžiais paveikslais, kurie stebina vien jau savo kiekiu, vienodai aukšta kokybe, perteikiamo jausmo intensyvumu ir komtempliatyviomis įžvalgomis. Su kiekviena cele jis elgėsi lyg su karaliaus rūmų mene, vieta, kurioje jo tikėjimo broliai sutiks savo Dievą Jo Kristuje ir Jo šventuosiuose. Tuo metu, kai buvo tapomos šios freskos, ir dar ilgai po to, vienuolynas buvo uždaras lankytojams. Iki to laiko, kol, praėjus šimtmečiams, prioratas buvo pirmą kartą atvertas lankytojams, juos galėjo pamatyti niekas kitas tik broliai ir, galbūt, retkarčiais apsilankantis rėmėjas.

Čia matome freską, kurioje pavaizduotas Kristaus apraudojimas prieš Jį palaidojant. Kaip buvo įprasta tuo metu Italijos Renesanso religiniame mene, toje pačioje kompozicijoje vaizduojami asmenys iš skirtingų laikotarpių – taip šioje scenoje atsiranda ir šv. Dominykas, kadangi sakramentinių paslapčių ir jo paties kontempliacijų dėka jis buvo tapęs apaštalų amžininku.

Mergelė Motina savo rankose ramiai laiko savo Sūnų, kilniadvasiškai priimdama visa, ką Jis pasirinko išverti dėl žmonijos išgelbėjimo. Energingai priklaupęs Numylėtasis Mokinys atrodo taip, lyg būtų priklaupęs prieš Švenčiausiąjį Sakramentą ant altoriaus Mišių metu. Magdalena švelniai laiko Kristaus pėdas, jos akys nuvargę nuo ašarų. Kapo ertmė veržiasi laukan lyg nenugalimas sūkurys. Net Dievo Sūnus neišvengs šio urvo, vedančio į požemio pasaulį. Žalsvai pilki medžiai, nutaškuoti šviesiais taškeliais mums subtiliai primena, kad gyvenimo autorius negali būti visiems laikams palaidotas kape, bet vėl pražys, kaip ir visa likusi gamta pavasarį.

Tyrinėjant Fra Angelico kūrinius San Marco vienuolyne galima sužinoti visą katalikų tikėjimo turinį bei gauti įžangą į dvasinį ir maldos gyvenimą!

1911 m. William Michael Rossetti rašė:

Susipažinus su įvairiais Fra Angelico gyvenimo liudijimais, galima šiek tiek suvokti, kodėl jis nusipelnė paskelbimo šventuoju. Jis gyveno atsidavusį ir asketišką dominikonų vienuolio gyvenimą ir niekada nepakilo pareigose. Vykdydamas ordino nurodymus jis rūpinosi vargšais. Buvo sakoma, kad jis visada buvo geros nuotaikos. Visi jo kūriniai, kurių buvo daugybė, lietė dieviškuosius dalykus ir atrodo, kad po to, kai jie buvo baigti, jis jų daugiau niekada nepalietė ir neretušavo – galbūt iš religinio įsitikinimo, kad jo piešiniai buvo įkvėpti Dievo, todėl turėtų išlaikyti savo originalią formą. Jis buvo pratęs sakyti, kad tas, kuris vaizduoja Kristaus gyvenimą, turi būti su Kristumi. Yra tvirtinama, kad jis niekada neimdavo į rankas teptuko prieš tai karštai nepasimeldęs ir verkdavo kiekvieną kartą, kai jam tekdavo tapyti Nukryžiuotąjį.

Fra Angelico mirė 1455 m., būdamas dominikonų vienuolyne Romoje. Jis buvo palaidotas Santa Maria sopra Minerva bažnyčioje, kurios lankytojai ir šiandien gali pagarbinti jo kapą.

Peter Kwasniewski Lifesitenews.com

external link

Naujiausi straipsniai

Įsigaliojo Ispanijos gyvūnų gerovės įstatymas. Siaubingos bausmės už jo nuostatų pažeidimą!

Savaitės pabaigoje Ispanijoje įsigaliojo Gyvūnų gerovės įstatymas, kuriame išsamiai reglamentuojama gyvūnų priežiūra. Naujosios taisyklės numato drastiškas finansines baudas už naujųjų taisyklių pažeidimus - nuo 500...

LGBT ideologijos priešininkai piketavo Vilniuje: „Nedelsiant stabdyti „Gyvenimo įgūdžių“ programą“!

Ragina nedelsiant nutraukti šį ugdymą. „Stabdykime Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą: NE ideologijai švietime!“, – su tokiu šūkiu šįryt Vilniuje protestavo Nacionalinė šeimų ir tėvų asociacija,...

Stabdykime Gyvenimo įgūdžių ugdymo programą: NE ideologijai „Gender” švietime!

Gyvenimo įgūdžių ugdymo programa (GĮUP) pradėta įgyvendinti pirmiau, nei parengti šio dalyko mokytojai. Tai reiškia, kad su mūsų vaikais yra eksperimentuojama– pedagogai gyvenimo įgūdžių dalyko...

Protestuok prieš “Gyvenimo įgūdžių ugdymo pamokas” ir išsiųsk laišką kiekvienam Seimo nariui!!!

Švietimo, mokslo ir sporto ministerijos 2022 m. rugsėjo 30 d. įsakymu Nr. V-1541 nuo šių mokslo metų mokyklose įvedama privaloma Gyvenimo įgūdžių ugdymo pamoka. Ši...

Naujienos

%d bloggers like this: